Jak uzyskać awans w karierze księgowej?

Chęć zdobycia awansu obecna jest w każdej karierze. Znajdując odpowiedź na pytanie jak zostać księgową, rodzi się kolejne. Jak uzyskać awans jako księgowa?


Na początku warto wyróżnić główne stopnie tej kariery:
– Młodszy księgowy
– Samodzielny księgowy
– Główny księgowy
– Dyrektor finansowy

Osoby zaczynające prace w księgowości pracują na stanowisku młodszy księgowy. Ten szczebel pozwala opanować rachunkowość od podstaw i ogólną znajomość obowiązków księgowego. Coraz częstszym zjawiskiem jest fakt, że firmy poszukują pracowników, którzy mają opanowany przynajmniej w stopniu komunikatywnym język obcy – najczęściej angielski.

Samodzielny księgowy charakteryzuje się kilkuletnim doświadczeniem na stanowisku młodszego księgowego. Koniecznie ma certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nierzadko ma ukończone również kursy np. kurs samodzielnego księgowego. Kwalifikacje ACAA zwiększą szansę na podwyższenie twoich kwalifikacji oraz ułatwią szansę na zdobycie pracy za granicą.

Główny księgowy to już wysoki szczebel kariery, który charakteryzuje się również wysokimi wymogami. Obowiązkowa jest doskonała znajomość polskiego prawa podatkowego, a także wiedza z zakresu międzynarodowych standardów rachunkowości oraz zasad rachunkowości zarządczej. Niezbędne jest również kilkuletnie doświadczenie jako samodzielny księgowy.

Dyrektor finansowy to jedna z najważniejszych osób w firmie. Wymagane jest ukończenie egzaminów w zakresie polskich lub międzynarodowych kwalifikacji zawodowych, takie jak: ACCA, CIMA lub biegły rewident.

Awanse w branży księgowej wymagają wieloletniego doświadczenia i wysokich kompetencji. Obowiązkowa jest również stała edukacja i odświeżanie znajomości aktualnych form i zasad. Sprawdź co to jest metoda FIFO?

Free Joomla templates by L.THEME